Цікаві факти

12 міфів про гігієну порожнини рота За зубами треба стежити з раннього дитинства. В цьому випадку діти зростають здоровими, веселими, красивими і отримують більше шансів зберегти стоматологічне здоров’я. Дуже часто, така буденна дія, як чищення зубів, викликає багато різних питань і розбіжностей. Якщо Ви неправильно доглядаєте за своїми зубами, то, дивлячись на батьків і наслідуючи їх, діти вчаться чистити зуби неправильно. Перенавчитися буде досить важко. Ця стаття не зможе разом покінчити з «брудними зубами» і карієсом, але якщо нам вдасться відповісти на деякі запитання про гігієну порожнини рота і розвіяти міфи, про чищення зубів, завдання можна буде вважати виконаним. Отже:
 • Молочні зуби так називаються, бо в давнину вважали, що вони виникають з молока.
 • Дітки з міцними молочними зубами мають хорошу пам’ять.
 • 90% всього кальцію в організмі дитини – у молочних зубах.
 • Всього молочних зубів буває 20. По 10 вгорі і внизу.
 • Прорізатись молочні зуби починають в середньому з 6 місяців і з’являються всі до 2,5 років.
 • Молочні зуби менш тверді, ніж постійні, емаль у них тонша і швидше стирається.
 • Щоб молочні зуби були міцніші, потрібно вживати продукти, що містять кальцій і фтор.
 • Молочні зуби теж потрібно лікувати, тому що кількість хвороботворних бактерій знижує імунітет дитини.
 • Молочні зуби теж піддаються карієсу, як і постійні.
 • Молочні зуби теж мають “нерв”.
 • Передчасне видалення молочних зубів утрудняє прорізування постійних.
 • Доглядати за молочними зубами потрібно з моменту їхньої появи.
 • Чистити молочні зуби щіткою і пастою потрібно з появою першого зуба.
 • Чистити молочні зуби потрібно як і постійні, 2 рази на день.
 • Час прорізування молочних зубів передається генетично.
 • Перша ознака появи молочних зубів – посилене виділення слини.
 • Навіть якщо перший молочний зуб прорізається ближче до року, в цьому немає приводу для занепокоєння.
 • Перший молочний зуб – ознака, що пора переходити до більш твердої їжі.
 • У самих перших молочних зубів краєчок часто не рівний, а хвилеподібний – це норма.
 • Сучасна стоматологія має можливість застосовувати для лікування молочних зубів кольорові пломби, щоб діткам було цікавіше.
 • Сучасні пустушки ніяк не впливають на формування молочного прикусу.
 • Закладка молочних зубів відбувається на 7-13 тижні вагітності матері.
 • Буває, що дитина народжується з одним або двома молочними зубами (приклади – Цезар, Наполеон)
 • У 1961 р. в Гамбурзі народилася дитина із шістьма молочними зубами.
 • Молочні зуби у дівчаток прорізаються раніше, ніж у хлопчиків
 • У дуже рідкісних випадках молочний зуб не випадає, тому що під ним не має постійного.
Потрібно, і ще як належить! По-перше, молочні зуби не застраховані від карієсу, а кращим засобом його профілактики є ідеальна індивідуальна гігієна порожнини рота, тобто хороше і правильне чищення зубів. А по-друге, не навчивши і не привчивши дитину з пелюшок чистити зуби, потім це зробити вже набагато складніше. До свідомого віку дитина повинна сприймати чищення зубів природно, як і їжу. І пам’ятайте, що дитина в усьому наслідує батьків, тому Ви повинні стати прикладом для дитини. Доглядати за зубками потрібно починати відразу, як тільки вони з’являється. Перші зубки, що прорізуються, рекомендується чистити силіконовою щіточкою, яка одягається на палець дорослого. А з 8—10 місяців вже можна використовувати найменшу дитячу зубну щітку. Для дітей розроблені спеціальні щітки з товстою ручкою (щоб зручніше було тримати), вони яскраві, і закликають дитину ще і пограти, адже саме в грі народжується дружба! Бувають щітки з брязкальцем в ручці, яка гримить, тільки якщо правильно чистити зуби.
Чистити зуби треба правильно. Можна витратити 5 хвилин на чищення зубів, а вони все одно залишаться брудними. Чому ж так виходить? Тому, що залишки їжі дуже міцно прилипають до зубів, і щоб від них позбутися, треба докласти певні зусилля. Чистити зубки треба так, як ніби Ви їх підмітаєте. Верхні зубки Ви чистите підмітаючими рухами зверху вниз (щоб бруд не забивався під ясна, а вимітався назовні), а нижні — від низу до верху. Обов’язково треба не забувати про внутрішню поверхню зубів, яку складніше вичищати, чим зовнішню. У кінці чищення треба очистити жувальну поверхню усіх зубів. І обов’язково треба почистити бічні поверхні зубів, для цих цілей існують спеціальні зубні нитки — флоси.
По-перше, існує багато дорослих лікувальних (з підвищеним вмістом фтору, відбілюючих, для лікування пародонтиту та ін.) паст, які категорично не підходять дітям. По-друге, дитячі пасти менш абразивні і вони містять менше фтору, отже, дитині потрібна своя дитяча зубна паста. Вони спеціально призначені для молочних і нещодавно таких, що прорізаються постійних зубів, емаль яких ще не до кінця «дозріла». І розроблена з тим розрахунком, що частину пасти дитина може проковтнути. У зв’язку з цим дітям рекомендують дитячі, низькоабразивні, спочатку гелі, а потім звичайні дитячі зубні пасти.
Якщо до появи дитини Ви самі чистили зуби як і коли припаде, то треба обов’язково вчитися правильно чистити зуби разом з дитиною. Чищення зубів повинне стати справжньою церемонією, схожий «традиційній сімейній вечері», яку не можна ні пропустити, ні змінити, можна тільки додати учасників. Адже діти наслідують батьків в усьому, так будьте хорошим прикладом для свого малюка: чистіть разом з ним зуби як мінімум 2 рази в день — після сніданку і перед сном. А згідно із золотим правилом чистити зуби треба після кожного прийому їжі.
Маленька людина повинна сама поводити щіткою по своїх зубках, але потім дбайливі руки батьків повинні “доробити” все те, що дитина сама зробити ще доки не в змозі. Поступово дітки вчаться правильно виконувати усі рухи, і цей процес квапити не можна, щоб дитині не було складно, і щоб не привити неприязнь до чищення зубів. До 7 років стоматологи рекомендують активну участь батьків в чищенні зубів, а після 7 року — пасивна. Навіть за підлітками ми б настійно рекомендував наглядати, коли і як вони чистять зуби.
У натуральній щетині скупчується велика кількість мікроорганізмів, яких неможливо видалити простим промиванням щітки під струменем води. Крім цього, неможливо обробити щетину так, щоб вона не травмувала ясна (штучні щетини мають закруглену форму). З розвитком сучасної техніки, використання щіток з натуральної щетини залишилось у минулому. Зараз стоматологи рекомендують, і дорослим, і дітям використовувати зубні щітки з штучною щетиною.
Маленькою щіткою легше маніпулювати у роті. І вона краще може очистити зубки. Велика щітка не скрізь може поміститись, не кажучи вже про те, що її складно навіть поворушити. Маленькій щіточці доступні усі поверхні усіх зубів. Дорослим теж рекомендують щітки з невеликими голівками, які відповідають розміру 1,5—2 зубів.
Не варто забувати, що емаль зубів у дітей ще не досить тверда і жорстка дія електричної щітки може пошкодити незрілу емаль зуба. Якщо Ви купите своєму чаду електричну щітку, то радості дитини не буде межі. Якщо чищення зубів не сприймається дитиною, як щось само собою зрозуміле, то електрична щітка виправити положення не зможе. Радість пройде, нова електрична щітка виявиться поряд із звичайною, і вони нудьгуватимуть удвох. Це перше. Друге — навчити чистити зуби звичайною щіткою можна тільки в дитинстві, потім вже буде марно. Чомусь ми вчимо своїх дітей малювати олівцем, хоча можна відразу вчити малювати і друкувати на комп’ютері. Третє — чищення зубів звичайною щіткою розвиває у дитини мануальні навички, а як відомо, розум дитини знаходиться на кінчиках пальців. Таким чином, чищення зубів звичайною щіткою буде додатковою гімнастикою для розуму. Існують спеціальні насадки для дітей на електричні щітки, але ними діти не повинні чистити зуби до 8—12 років.
Ніколи! Жувальна гумка — додатковий засіб гігієни порожнини рота. Її можна використовувати, якщо немає зовсім ніякої можливості почистити зуби. Жувати її можна тільки після їжі впродовж 5—10 хвилин. При тривалішому жуванні усі корисні ефекти жувальної гумки закінчуються, і починаються шкідливі. Але це вже тема окремої статті.
Чищення зубів — це здебільшого механічне видалення зубного нальоту і залишків їжі. Саме тому зубну щітку і відповідно чищення зубів замінити не можна нічим. Ополіскувачі — це тільки додатковий засіб гігієни порожнини рота, який застосовуються після чищення зубів. Дітям молодше 6—7 років ополіскувачі використовувати не можна, тому що в них високий вміст фтору. Надлишок фтору шкідливий не лише для зубів, а головне, для кісток дитини.
Сучасні матеріали, з яких виготовлені зубні щітки, не призначені для обробки високою температурою. Якщо щітку прокип’ятити, то можна йти і відразу купувати нову. Зубну щітку треба просто промити під проточною водою перед першим застосуванням. І, звичайно, купувати щітку можна тільки в герметичній заводській упаковці. Зберігати ж зубні щітки рекомендується в сухій склянці голівкою вгору. Маленька зубна щітка стоїть в склянці з дорослими щітками може стати додатковим предметом гордості Вашого малюка.
Необхідно пам’ятати, що зуби чистить не паста, а щітка. Паста допомагає за рахунок протимікробних добавок очистити, освіжити порожнину рота, зробити чищення зубів приємнішим. Якщо взяти дуже багато пасти, то вона сильно пінитиметься і заважатиме правильно чистити зуби. Необхідний об’єм зубної пасти не повинен перевищувати розміру великої горошини, а діткам — маленькою.
Отже:
 1. Починаємо чистити зуби, як тільки вони з’являються. Спочатку використовуємо силіконову щіточку, що одягається на палець дорослого, з 10 місяців купуємо спеціальну дитячу зубну щітку.
 2. Чистимо зуби після кожного прийому їжі, обов’язково уранці після сніданку і увечері перед сном.
 3. Чистимо зуби разом зі своїм малюком, так Ви зможете проконтролювати його і показати, що самі робите правильно.
 4. Не забуваємо міняти щітку не рідше за 1 раз в 3 місяці. Для кожної пори року має бути нова щітка.
Красивих і щасливих Вам дитячих посмішок!

 

 

 

 

 

Львів, Червоної Калини, 58

Прокласти маршрут

 

 

 

 

Графік роботи

Пн – Пт: з 900 до 1900
Чт: з 900 до 1500
Сб: з 900 до 1500

Стоматологія для дітей

м. Львів, проспект Червоної Калини, 58
79070, Україна

моб.: +38 067 224 40 01
моб.: +38 094 847 07 98

e-mail: symbiotyka@gmail.com