Правда та міфи про догляд за зубами: інтерв’ю з фахівцем

Професійна гігієна ротової порожнини – це процедура, з якої починається догляд за зубами. Чисті, доглянуті зуби – найкраща профілактика будь-яких стоматологічних (і не лише стоматологічних!) захворювань. Більшість людей вважає, що достатньо почистити зуби вранці, після обіду скористатися жуйкою – і про карієс можна забути. На жаль, цього недостатньо – згадайте, скільки разів ви бували у стоматолога протягом останніх років.

У розвиненому світі процедура професійної гігієни ротової порожнини давно вже стала звичною, як черговий візит до перукаря. Ми прагнемо популяризувати цю просту, недорогу маніпуляцію і в Україні – адже профілактика завжди дешевша за лікування.

Спеціально для вас ми підготували інтерв’ю з найкращим гігієністом клініки СИМБІОТИКА – Вірою Курочкою.

Віра Курочка, найкращий гігієніст клініки СИМБІОТИКА: “Почуваю себе чарівником!”

Як доглядати зуби, скільки часу чистити їх, чи потрібна процедура професійної гігієни всім, як навчити дітей добре доглядати за зубами – на всі ці питання відповідає Віра Курочка – гігієніст з 10-річним стажем. член асоціації гігієністів України, переможець конкурсу “Кращий гігієніст України”, переможець конкурсу професійної майстерності «Найкращий гігієніст-пародонтолог року» за версією “Perio School”, співлектор Клубу Гігієністів, доповідач Конгресу Гігієністів UAP HYJENIST та гордість клініки “Симбіотика”.

Віру не лише поважають колеги та професіонали, а й обожнюють наші пацієнти – і дорослі, і діти. Ця людина справді любить свою роботу! Сьогодні ми поговоримо з нею про професійну стоматологічну гігієну. Що це за процедура, як її проводять і кому вона потрібна?  Розвіюємо міфи та дізнаємося правду!

Віро, скажіть, будь ласка, чому саме ця сфера – гігієна – стала вашим профілем?

– Мені подобається, коли люди посміхаються чистими, красивими зубами.  Окрім здоров’я зубів, процедура гігієни приносить і естетичне задоволення – коли ми знімаємо зубні відкладення, ми також знімаємо пігменти, які утворюються на зубах від кольорової їжі, чаю, кави, червоного вина чи смол від паління. Зуби стають візуально білішими, і пацієнтам це подобається! І моя невелика частинка внеску тут також є присутня!

Здоров’я зубів розпочинається з гігієни ротової порожнини. Всі запальні процеси, які виникають у роті – карієс та його ускладнення, запалення ясен (гінгівіт), розпочинаються тільки там, де брудно. На чистих зубах ніколи не буде інфекції! Іноді, коли я знімаю зубні відкладення, я почуваю себе якимось чарівником, який звільняє зуби від  кайданів і бруду! Я люблю справу якою займаюсь! І це саме те, чого я хотіла 🙂

-З чого починається догляд за зубами?

-Якщо  говорити про професійний догляд, то з простої і практично безболісної процедури – так званої, професійної гігієни ротової порожнини. Це маніпуляція, першочергово націлена на знищення шкідливих бактерій в ротовій порожнині (біоплівки). Річ у тому що, повноцінно доглядати за гігієною ротової порожнини вдома досить складно, тому регулярна професійна гігієна – простий і зручний метод підтримувати їх здоровими.

Це як генеральне прибирання, яке ми періодично проводимо в наших домівках (мінімум два рази в рік, скажімо, на Різдво і Великдень). Крім того, на певні види бактерій можна ефективно подіяти лише з професійним втручанням!

-А можна детальніше про те, як взагалі утворюється наліт на зубах?

-Звичайно! Вважається, що є два основних види нальоту – твердий (так званий “камінь”) і м’який (його ще називають “біоплівкою”). Першочергово – через недостатній догляд за зубами, утворюється біоплівка (м’який наліт). Після їжі, напоїв, куріння –  різні мікроорганізми нашаровуються, і якщо їх не вичищати, мінералізуються і перетворюються в камінь. Цих мікроорганізмів є безліч видів, більш небезпечні, менш небезпечні, але шкідливими є всі.

Наприклад, особливо шкідливі організми, за однією з класифікацій (Socransky), так звані “червоні” (королеви), які живуть внутрішньоклітинно.  Вони мають здатність “збирати” навколо себе “армію” з інших бактерій, захищаючи себе. Щоб знищити цей мікроорганізм, ”королеву”, треба пробитися через товщу її “оточення”!  І зазвичай навіть досить сильним антибіотикам подолати їх вкрай важко. Тому дуже важливо ретельно і регулярно позбуватися всього зайвого у роті:)

-Віро, розкажіть нам детальніше, як проводиться гігієна ротової порожнини?

-Для більшості клінік, як для багатьох пацієнтів процедура гігієни асоціюється з своєрідною SPA-маніпуляцією. Це – не зовсім коректно. Ми позиціонуємо професійну гігієну як невіддільну складову стоматологічного лікування, це один з етапів діагностики, профілактики та лікування.

Починається маніпуляція з видалення мінералізованих зубних відкладень (каменю). В залежності від ступеня його мінералізації, застосовуються ультразвукові чи звукові наконечники, в ділянках міжзубних проміжків і під’ясенних зон застосовуються ручні інструменти (так звані, скейлери та кюрети). Після цього зуби поліруються за допомогою повітряно-абразивного методу, де під тиском  подається струмінь суміші (вода – порошок), який продуває зубоясенні боріздки і важкодоступні зони.

Вибір порошку є індивідуальним для стану зубів кожного окремого пацієнта (для більшості випадків – карбонат кальцію, для чутливіших зубів – водорозчинна амінокислота гліцину). На завершення,  зуби поліруються пастами (насичуємо їх фтором, це – профілактика карієсу).

-Ця процедура болісна? Це цікавить всіх пацієнтів стоматологів! 

– Звичайно, ні! Гігієну проводять без анестезії. Але  звісно ж, бувають люди, у яких вона викликає досить неприємні відчуття – це правда. Найчастіше це ті, хто дуже рідко звертається до стоматолога. Варто пам’ятати, що там, де є камінь, там і запалення, а  ділянки запалення самі по собі є більш чутливими до болю і неприємних відчуттів. Адже камінь, через свою нерівну (шорстку) поверхню, затримує на собі безліч бактерій

-Скільки часу триває ця процедура в середньому?

-Якщо це перша процедура – то зазвичай, біля двох годин. Ми знайомимося з пацієнтом, досліджуємо стан його зубів, проводимо маніпуляцію, індивідуально підбираємо засоби домашньої гігієни і вчимо пацієнта чистити зуби, а це займає трохи більше часу. Далі, всі наступні процедури будуть коротшими, адже чистити зуби, які очищаються від каменю та біоплівки регулярно, набагато простіше.

-Як часто ви рекомендуєте проводити гігієну ротової порожнини?

-Я люблю повторювати, що гігієна рота – це як технічний огляд для автомобіля. Проїхав 10 000 кілометрів, ідеш перевіряти свою машину, інакше вона поламається. Так само й зуби, якщо хоча б 1-2 рази на рік зробити гігієну ротової порожнини, то можна суттєво зекономити на лікуванні. Профілактика завжди дешевша і заощаджує час, аніж лікування.

В клініці ми складаємо для кожного пацієнта індивідуальний графік профілактичних візитів, дотримання якого, забезпечить Вам здорові ясна і чисті зуби без карієсу.

-Професійна гігієна зубів – це процедура, потрібна всім?

Впевнено можу сказати – так! Всі без винятку вживають їжу, мають погрішності в домашній гігієні. Навіть за умови хорошої домашньої гігієни, в нас є важкодоступні місця – задні зуби, контакти між зубами, зони під яснами, де якісно очистити практично неможливо! Ротова порожнина –  найзабрудненіше місце всього організму людини. Її можуть заселяти до тисячі різних бактерій. Звичайно, рот не повинен бути стерильним, але для здоров’я зубів та ясен, ми маємо контролювати рівень шкідливих бактерій.  

-А як щодо дітей?

– Цілком! Навіть більше, дітям ця маніпуляція є також дуже потрібною. Маленькі діти не завжди вміють правильно чистити зуби, а батьки не завжди вміють правильно допомогти їм це зробити. Але молочні зуби вимагають такого ж догляду, як і постійні, тому що вони створюють базу для нормального росту дорослих зубів.

Загалом, емаль на молочних зубчиках є не такою міцною і особливо, у діток-ласунів, тому для малюків особливо важливим є регулярно робити гігієнічні стоматологічні процедури.

-З якого віку це варто починати робити?

Рекомендую перші візити до стоматологів та гігієністів почати вже з появою перших зубчиків. Тим більше, це зовсім не боляче, у нас в “Симбіотиці” діткам проводять легку маніпуляцію, полірують зубки пастою з приємним запахом жуйки, вмикають мультики, а потім – ще й дарують маленький презентик від Зубної Феї:) Взагалі, якщо ви хочете, щоб у дитини не було страху стоматолога  – поведіть її спочатку на гігієну. Так вона перестане боятися візитів до зубного:)

-Вагітним та мамам, що годують грудьми, ви б також її рекомендували?

Вагітним гігієна просто необхідна! Вчені-медики давно вже дослідили взаємозв’язок між недоношеністю плоду, передчасними пологами і поганим станом зубів матері (мама – це першоджерело мікрофлори для дитини, а карієс – це інфекція в організмі). Звичайно, не на всіх термінах рекомендують робити навіть таку безболісну маніпуляцію. Найсприятливішими термінами щоб турбуватися про здоров’я свої зубів  є – з 7 по 11 тиждень вагітності, далі – з 25 по 31 тиждень, і з 33 – по 38 тижні!

Що ж до годуючих матерів – взагалі ніяких протипоказів, тому що цю процедуру роблять без анестезії. Якщо ж жінка дуже чутлива, і входить у 20% пацієнтів, які всі процедури роблять тільки з анестезією, тоді  їй краще трошки почекати:)

-А тепер – давайте про домашній догляд. Отже, як правильно чистити зуби?

Перше, і найголовніше, зуби потрібно чистити двічі на день. Не раз, не десять, а рівно два: вранці та ввечері. Особливо важливою є якраз вечірня чистка зубів – я б навіть сказала, краще пожертвувати ранковим чищенням, аніж вечірнім!

Поясню чому. Завдання зубної щітки – усунути з рота залишки їжі. Протягом дня бактеріям не дуже “зручно” розмножуватись і поширюватися, ми постійно їх турбуємо, говоримо (рухаємо м’язами язика, щік), щось їмо чи п’ємо… Зате вночі – просто ідеальні умови для них! Вночі, як відомо, мікроорганізми активізуються, їх ніхто вже не турбує і вони готові робити свою брудну справу. Мікроорганізми харчуються тим що не доїли і не дочистили ми! В процесі їх життєдіяльності виділяються токсини і кислоти які руйнують нашу емаль!  Протягом дня вони ховаються в під’ясенних ділянках, зате вночі вони “виходять зі своїх схованок” – і мають що? Правильно, як жартувала моя пацієнтка , “накритий фуршетний стіл”.

Що стосується часу, протягом якого зуби слід чистити, то я рекомендую 2-3 хвилини. Цього цілком достатньо для якісної чистки. Однієї лише щітки і пасти недостатньо для якісного очищення зубів. Щітка чистить лише випуклі зони зубів (передню і задню стінки), в контакти між зубами зубна щітка не проникає, якою б якісною не була, і якою б хорошою технікою чистки зубів ви б не володіли – зони між зубами потребують додаткового очищення! Тут ми можемо застосовувати зубну нитку (флос), йоршики чи силіконові зубочистки (easypick)! Що саме підходитиме для Вас, підібрати має гігієніст!

-А чи потрібно чистити язик?

Так, але це потрібно робити язикочистками, вийде більш якісно і більш приємно. Тому що, зубною щіткою чистити спинку язика (де накопичується найбільше бактерій), може бути травматично і не гігієнічно!

Якщо ж у пацієнта немає можливості, часу чи бажання використовувати інтердентальні засоби чистки щодня, краще регулярно проводити гігієну ротової порожнини.

-Віро, я знаю, що на базі клініки СИМБІОТИКА ви проводите курси по навчанню?

Так, я завжди готова поділитися своїм досвідом і знаннями у справі, яку люблю. Буквально в травні ми організували дводенний курс під назвою  “Протокол проведення професійної гігієни ротової порожнини”, курс був індивідуальним, для людини, яка бажала підняти свою кваліфікацію гігієніста. Протягом першого дня курсант працює зі мною в кабінеті, спостерігаючи (асистуючи) безпосередньо за процедурою, допомагаючи та засвоюючи практичні навики.

Протягом другого дня,  ми багато пропрацьовуємо теорії, відпрацьовуємо мануальні навики, зокрема, на спеціальному манекені Frasaco (Німеччина).

Я готова ділитись своїм досвідом, бо ж навчаю того, чим сама практично живу! Тому, запрошую всіх спеціалістів до нас на курси гігієни! І всіх, хто хоче мати здорові красиві зуби, на профілактичну і безболісну процедуру професійною гігієни ротової порожнини!

 -І на останок. Чому пацієнтам, які хочуть провести таку маніпуляцію, варто звернутися саме до вас?

Головним принципом роботи нашої клініки “Симбіотика” є : пацієнт – на першому місці. Всі зусилля направляються на те, щоб пацієнту було комфортно, не боляче, безпечно і щоб робота була виконана перфектно. Ми працюємо виключно за протоколами доказової медицини. Всі маніпуляції відбуваються опираючись на певні критерії  Evidence-based medicine.

Ми професіонали, які займаються улюбленою справою!